30 Eylül 2016 Cuma

YETİŞKİN ÇOCUKLAR,ERGEN EBEVEYNLER

Herkeseee Hayırlı Cumalar.


                  Özledim sizleri gerçekten. Uzunca yorucu bir haftayı daha arkada bırakmışken işleri toparlamanın gururu ve mutluluğunu yaşıyorum. Çok şükür hallettik çoğu şeyi.
                    Hafta başına güzel bir haberle girdim. Bildiğiniz üzere benim 5.sınıfa başlayan bir kızım var. Rabbim tüm evlatları annelerine babalarına bağışlasın. Her ebeveyn gibi benimde küçük kızım her şeyden üstün gelir. Tabii ki eğitimin en iyi olanı olsun ister her anne baba gibi bizde öyle tabii ki. Ama işte bunun için maddiyata baktığından dolayı özel okula gönderemiyoruz. Ben hep yabancı dil eğitimine önem vermişimdir. Mutlaka bir insanın en az kendi anadili harici bir lisan bilmeli diye düşünürüm. Ben zamanında lise harici birkaç kurs girişimim dışında kendi imkanlarımla çok şükür yabancı dilimi ilerlettim. Ama işte gel gör ki öyle şakır şakır İngilizce konuşamıyorum. Hepte tuananın konuşması için önem vermesem de henüz kursa v.s. yazdırmadık. Neyse uzatmayayım. Geçtiğimiz hafta Cuma günü okulumuz bir seviye tespit sınavı yaptı. Kazanan öğrencilere haftada 15 saat İngilizce görecek dediler. Ne kadar zamanında dua etmişim ki rabbim sanırım bu içten duamı duydu. Tabii ki benim akıllı zeki kızımında payını unutmamak gerek. Sınavı çok şükür dereceyle kazandı. Rabbim ülkemize hayırlı,aklı başında nesiller yetiştirmeyi nasip etsin. Daha yolumuz uzun. Aaaa beni de es geçmeyeyim okulum açıldı, kayıt yaptırdım. Artık son sınıf öğrencisiyim. İnşallah bu yılı da geçen yıl gibi verimli geçiririm.
               Arkadaşlar çocuk sahibi olmak öyle amannnn dünyaya benden bir parça getireyim de olsun bitsin mantalitesiyle bakan bir sürü anne baba denmeyecek embesillerle dolu.Gerçekten kızıyorum.Kendisini yetiştirmemiş,kendini daha tanımamış hayatta bir ideali amacı olmayan insanların anne baba olması bence tamamen zararlı. Nasıl ki daha evlilik yürütmek bile beceri,sabır gibi daha bir çok eylemle donatılmış bir kurumda geçersiz not alırken kaldı ki çocuk dünyaya getirmesi akla zarar. Çocuk ilgi bekler,Sabır ister,fedakarlık ister,onu kırmadan dökmeden büyütmek akıl ister. Hele de babalar. Çocuklara o kadar ilgisiz davrananları var ki. Islak odunla döveceksin. Çok şükür ki bizim babamız bazen kızıyla oyuncu.Bazen dert ortağı,bazen baba,arkadaş  olabiliyor. Bakın bunlar çok önemli şeyler. En başta çocuk anne ve babayı rol model olarak alıyor. Sizin söylediklerinizi değil de yaptıklarınızı yapıyor. O yüzden hareketlerimize çok dikkat etmek zorundayız.Özellikle anneler kilit burada. Kitap okumayı çok severim bakıyorum elimde kitap gören kızım da kitap okuyor. Geçen sene beraber oturup iki arkadaş gibi kütüphaneye gelmiş gibi mutfakta ders çalıştık. Bu arada; okumak isteyen çocuk okumayı sevdirdiyseniz  her yerde okur. İ
lla özel okulda değil. Ama bu bir gerçek özel okulların verdiği eğitimde devlet okullarına taş çıkartır. Maalesef durum bu. Ama bizim devlet okulu olmasına rağmen gerçekten şu anda aldığımız eğitimden gayet memnunuz.

Bu haftalıkta bu kadar. Kendinize çoook iyi bakın. Ve çocuğu olanlar lütfen onlarla ilgilenin.Durumlarını sorun konuşmak için sohbet konuları bulun. Kaliteli zaman geçirin. İnanın bana faydasını göreceksiniz.

Takipte kalın,Hoşça kalın… 


2 yorum:

  1. İlknur'cum nasılsın, çok güzel bir haberle dönmüşsün. Tebrik ederim. Çok sevindim :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. +gökçe bağtır cnm anca cvp yazabildim.Çok teşekkür ederim. Yoğun bir şekilde çekirdek ailemle hayatım geçiyor. Umarım iyisindir. En güzel haberler senden de gelsin inşallah öpüldün. Yüzünü resimlerinden bildiğim sesini hiç duymadığım belki hayatımız boyunca hiç karşılaşmayacağımız ama yüreklerimizin bir olduğu arkadaşım sevgiler..

      Sil

BİSMİLLAH

                                  Hep (Bugün yeni bir  Gün ) diyerek başlıyorum..Ama hep eski gün oluyor.. Hayatımda bazı olmaması gereken ş...