15 Ocak 2016 Cuma

Hayatta değişiklik için 50 Madde

Slmmm hayırlı CUMALAR 
Sizlere bugün yeni bir haftasonuna girerken hayatımızda değişiklik yapmak ve motive olmak için 50 madde yayınlıyorum umarım beğenir ve uygularsınız. 
Şimdiden Güzelll Güneşli ve en önemlli Huzurlu bir haftasonu dilerim hepinize ...

1. Evinizdeki kağıt yığınlarından kurtulun ve doğaya karşı sorumlu olduğunuzu, kağıtları geri dönüşüm kutularına atarak gösterin.
2. En çok kimi beğeniyorsunuz? Kendinizi gelecekte nasıl bir resmin içine koyuyorsunuz? Kim olmayı arzuluyorsunuz? O zaman kendinizi o kişi gibi görmeye başlayın.
3. Beklenmedik olayların olumlu sonuçlar verebileceğini düşünün. Dalai Lama’nın dediği gibi; “İstediğini elde edememek, bazen harika bir fırsatı doğurabilir, unutma .”
4. Hayran olduğunuz kişilere, şu anda bulundukları konuma nasıl geldiklerini sorun. Onların hikayelerini dikkate alın, tecrübelerini bir yere not edin.
5. Alkol ve sigara ve diğer kötü alışkanlıklarınızı bırakın.
6. Yaşamınızdan olumsuzlukları çıkartın. İstemediğiniz kişiler ve yapmak istemediğiniz meslekten uzak durun. Sizi üzen arkadaşlarınız varsa, kendinizi zorunlu hissedip onlarla görüşmeye devam etmenin hiçbir anlamı yok.
7. Yeni bir güne, yapacaklar listesi ile başlayın. Gün içerisinde yapmanız gerekenleri önceden bilmek, doğru bir yönde programlı bir şekilde ilerlemenizi sağlar.
8. Evinizi dip bucak temizleyin ve zamanı geçmiş ne varsa atın. Tabi sadece eski faturalar değil aynı zamanda eski eşyalarınızdan da, bir hayır kurumuna bağış yaparak kurtulabilirsiniz.
9. Kişisel kayıtlarınız için bir dosyalama sistemi oluşturun.
10. Bütçenizi gözden geçirerek, yalnızca ihtiyacınız olan şeyleri baz alarak, bir yiyecek alışverişi listesi yapın ve markete gidin.
11. Mesleğinizden memnun değil, fakat ne yapmak istediğinizi bilmiyorsanız, bu konuda ki testlere girin. Böylelikle, nelere yatkın olduğunuz ve nelere yeteneğinizin olduğunu anlarsınız.
12. Profesyonel danışmanlardan danışmak istediğiniz konularla ilgili yardım alabilirsiniz. Birçok insan geçmişin ağır yüküyle didişiyor ve onları harekete geçmesini engelleyecek duygusal yoğunlukların üstesinden gelemiyor. Bu gibi durumlarla bir an önce yüzleşin ve uzman yardımıyla yolunuza daha iyi ve sağlıklı bir biçimde devam edin.
13. Dolaplarınızı gözden geçirin ve zamanı geçmiş olanları (ilaçlar, yiyecekler ..vs) çöpe atın.
14. Kendinize tam tahıllı ve düşük kalorili yiyeceklerden oluşan bir diyet planı hazırlayın.
15. Bu diyet planına vitaminleri ekleyin. Vitamin takviyesi bilumum hastalıkların yanı sıra, kanser ve osteoperosise yakalanma riskini azaltır.
16. Dans, bisiklet vs. gibi yapmaktan keyif alacağınız aktivitelerden oluşan bir egzersiz planı oluşturun.
17. Ertelediğiniz randevularınızı gerçekleştirin, özellikle sağlıklı ilgili olanları hemen yerine getirin.
18. Zihinsel egzersizler yapın. Bulmaca, su doku veya diğer kelime oyunları beyninizi daha aktif tutar. Tabi aynı zamanda hoş da vakit geçirebilmenizi sağlar. Yapılan araştırmalar bu gibi egzersizlerin zihinsel yeteneklerin gelişmesinde önemli bir katkısı olduğunu kanıtlamıştır.
19. İlgilendiğiniz herhangi bir konuda blog oluşturun, fikirlerinizi yazın. İnternet çağına ayak uydurun.
20. Bir okuma listesi yapın ve kitap kulübüne üye olun. Bu aynı zamanda, sosyalleşmenize de yardımcı olur.
21. Kendinize vakit ayırın. Amerikalı ünlü gazeteci ve yazar Susan Taylor, şöyle der; “Sessizce durup zaman geçirmek , zihninizin yenilenmesine yardımcı olur.
22. Nefes egzersizleri ve meditasyon yapın. Stresli kişinin, tüm üretim katmanları zarar görür, dolayısıyla işe derin nefesler alarak başlayın.
23. Sözlerinizde ve eylemlerinizde dürüst olun ve ağzınızdan çıkanlarla uyguladıklarınız her zaman birbirini tutsun.
24. Geçmişteki hatalardan ders çıkarın. Hatalar çok fazla tekrarlanmadığı ve öğrenmenin bir parçası olarak görüldüğün zaman, bu uzun vadede sizlere fayda sağlayacaktır.
25. Değerli bir yaşamın parçası olabilmek için, ihtiyacı olanlara yardım edin.
26. Yeni bir dil öğrenin veya hobi edinin.
27. Sizlere ilham verebilecek biyografiler okuyun. Yeni fikirler edinmek için, başkalarının hayatlarını nasıl düzene soktuklarını araştırın, öğrenin.
28. Yabancılarla konuşun. Planlanmamış sohbetler tahmin edemeyeceğiniz kadar ilham verici olabilir. Deneyin.
29. Uzakta yaşayan arkadaşlarınız ve akrabalarınızla tekrar iletişime geçin. Özlem duyduğunuz kişileri aramayı, kesinlikle ertelemeyin.
30. Diş fırçanızı periyodik olarak değiştirin çünkü eskisi bakteri yuvası olmuş olabilir.
31. Daha sık kestirin. Uykusunu almış olan bir kişinin zihni her zaman daha açıktır.
32. Her gün en az 6 bardak su için. Yeterli su tüketen kişinin enerji seviyesi fazla olur.
33. Fotoğraflarınızı düzenleyerek, albümler oluşturun.
34. Sanat aktivitelerini takip edin. Sanat galerilerine gidin, vizyonunuzu geliştirin.
35. Bir hobi bulun ve bunun kulübüne üye olun.
36. Yapmak istediklerinizi bir takvim üzerinde işaretleyin. Gözünüzün önünde görsel bir hatırlatıcı olması, hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.
37. Zorunuza giden işleri yapmayı, projeleri tamamlamayı ertelemeyin, hemen bu dakika işe koyulun ve bitirin. Endişelerinizi azaltmış olursunuz.
38. Önceliklerinizin bir listesini yapın ve sizi mutlu edecekleri vakit kaybetmeden hayata geçirin.
39. Dışarıda daha çok vakit geçirin. Doğanın, kafası karışık ve dağınık birini yatıştırmaya ve sağlıklı düşünmesine yardımcı olacak, büyülü bir etkisi vardır.
40. Konferanslara katılın. Bunlar, bilimsel veya başka konularda olabilir. Böylelikle, güncel olayları takip edebilirsiniz.
41. Kaslarınızı gevşetin, kas ve kan dolaşımınızı geliştirmek için, düzenli masaj yaptırın.
42. Gülün. Gülmek için, sizi en çok neşelendiren arkadaşlarınızla takılın veya en çok sevdiğiniz komedi filmlerini izleyin. Gülmek de bir çeşit spordur ve insan ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır.
43. Gün içinde işinize biraz mola verin ve sadece durun, hiçbir şey yapmayın, bu şekilde zihninizi rahatlatmış olursunuz.
44. Daha fazla tatil yapabilmek için gerekenleri yapın.
45. Eğlenceler düzenlemek için yeni fikirler edinin. Eviniz de ya da dilediğiniz bir yerde partiler ve organizasyonlar yapın.
46. Giysi dolaplarınızı düzenleyin, giymediklerinizi muhtaç olanlara bağışlayın.
47. Şu anda yaşayın, geçmişte değil. Adı üzerinde geçmiş geçmiştir. Her anınızdan keyif almaya, önünüze bakarak yaşamaya çalışın.
48. Geçmişteki hatalardan ders alın.
49. Arabanızın muayenesini yaptırmayı ihmal etmeyin. Acil durumlarda arabanızın eksik evrakları, başınıza iş açabilir.


50. Evinizle ilgili tamiratlar için bütçe planlaması yapın

Takipte kalın. Hoşça kalın...

3 yorum:

 1. arkadaşım bu güzel paylaşım için çok teşekküre ... ama yanlış anlamasan eğer bir konuda eleştiride bulunmak istiyorum, yazı karakterinin okunması çok zor ben okurken çok zorlandım açıkçası... beni yanlış anlamadığını umuyorum ... sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım olur mu öyle şey eleştrilmeli ki insan hatalarını düzeltebilsin aksine ben çok mutlu oldum. Ve yazı karakterimi düzelttim.Sen gördüğün hataları bana bildir hiç çekinme çok öpüyorum teşekkürler takipteyim seni. Sevgiler..

   Sil
 2. Cok güzel olmuşşşşş ... Be rahatlıkla okuduğum için şunu söyleyebilirim ki 50 maddenin hepsine katılıyorum coğunuda uyguladım bile ...

  YanıtlaSil

BİSMİLLAH

                                  Hep (Bugün yeni bir  Gün ) diyerek başlıyorum..Ama hep eski gün oluyor.. Hayatımda bazı olmaması gereken ş...